Bakan Bozdağ’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına ilişkin açıklama: Anayasal hakkıdır, önünde hiçbir engel yoktur

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın tekrar cumhurbaşkanı adayı olmasıyla ilgili “Sayın cumhurbaşkanımızın adaylığı anayasal hakkıdır. Hiçbir türel mahzur kelam konusu değildir zira sayın cumhurbaşkanımız, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin birinci cumhurbaşkanı olarak 2018’de seçilmiştir ve şu anda yapılacak seçim ikinci seçimdir.” açıklamasını yaptı. 

Bozdağ, “Kaldı ki bu yorumu yapanlar, yürürlük hususuna baktığında; anayasanın 75, 77 ve cumhurbaşkanı seçime ait 101’inci hususunun yürürlük tarihini çok net bir biçimde 2018’de yapılan cumhurbaşkanı ve parlamento seçimiyle yürürlüğe girdiğini söz ediyor. Münasebetiyle 101’inci unsurun birinci uygulaması anayasaya nazaran de 2018’de olmuştur. İkinci uygulaması da 2023’te olacaktır.” dedi.

Bozdağ şu sözleri kullandı:

“Hukuk bunu söylüyor lakin kendilerine nazaran hukuk uygulamaya çalışanlar tez ediyor. Bizimki argüman değil, hukukun söylediği tabirdir. Sayın cumhurbaşkanımız adaylığı anayasal hakkıdır, önünde hiçbir mahzur yoktur. Bu türlü hukuk uydurma yerine herkes seçime çalışsın, meydanda rekabetimizi yapalım.” (DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir