Brezilya’da ‘Pele’ kelimesi sıfat olarak sözlüğe eklendi: Benzersiz…

Brezilya’nın en tanınan sözlüklerinden Portekizce Michaelis sözlüğünün internet sitesinde “pelé” sözü yeni sıfat olarak yer aldı.
Sözlüğün çarşamba günü yaptığı açıklamaya nazaran bu sözün eklenmesi, ünlü Brezilyalı futbolcunun sporun ötesindeki tesirini onurlandırmak için yürütülen ve 125 binden fazla imzanın toplandığı bir kampanyaya dayanıyor.

Pele, Aralık ayında 82 yaşında hayatını kaybetti.

Dünya Kupası’nı üç defa kazanan tek futbolcu olan Pele, tarihteki en âlâ futbolcu olarak bedellendiriliyor.

İSTİSNAİ, KIYASLANAMAZ, EŞSİZ…

BBC Türkçe’deki habere nazaran sözlükte, pelé sözü için şu açıklamaya yer veriliyor:

“Olağanüstü olan ya da kalitesi, kıymeti ya da üstünlüğü nedeniyle hiçbir şeyle ya da hiç kimseyle kıyaslanamayacak olan, tıpkı Pelé üzere; tüm vakitlerin en uygun atleti olarak kabul edilen Edson Arantes do Nascimento’nun (1940-2022) lakabı; istisnai, kıyaslanamaz, eşsiz. Örnekler: O basketbolun Pelé’si, o tenisin Pelé’si, o Brezilya tiyatrosunun Pelé’si, o tıbbın Pelé’si.”
Pelé Vakfı’nın yanı sıra mesleğinin büyük kısmında oynadığı Santos Futbol Kulübü ve pek çok Brezilyalı, ülkenin en tanınan sözlüklerinden biri tarafından alınan bu kararı kutladı.
Pelé’nin toplumsal medya kanalları duyurunun akabinde, Pele isminin kelamlık sayfalarında “ebedileştiğini” belirterek “Birlikte tarih yazıyoruz ve Futbolun Hükümdarı’nın ismini Portekizce lisanımıza yerleştiriyoruz. Pelé ‘EN İYİ’ manasına geliyor” tabirini kullandı.
Pelé yaklaşık yirmi yılını Brezilya kulübü Santos ve Brezilya ulusal ekibinde geçirdi ve futbolun en üretken golcüsü olarak taraftarlarının yanı sıra rakiplerinin de hayranlığını kazandı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir