Çin’de Covid kısıtlamalarının gevşetilmesi sonrası ‘panik alışverişleri’ arttı, bazı ürünler bulunamıyor

Çin’de en sıkı Covid-19 kısıtlamalarının geçen hafta kaldırılmasıyla birlikte, “panik alışverişleri” arttı ve birtakım eserlerin tedariğinde külfet yaşanıyor. Halk, bilhassa ağrı kesiciler, grip ilaçları ve Covid testlerine atak etti.

Limon ve C vitamini açısından varlıklı konserve şeftali üzere birtakım eserler ise ne raflarda ne internette bulunamıyor.

Pandemi devrinde stoklamak için alışveriş global bir sorun olmuştu, fakat bu kapanmaların gevşetilmesinden sonra görülen birinci örnek oldu.

Çin’de de kuralların esnetilmesi, hastaların kendi meskenlerinde karantinaya girmesine müsaade verilmesi ve kendilerinin test yapmasına müsaade edilmesinin akabinde halk, kış aylarında yeni bir dalga beklentisiyle panik halinde ilaç satın alıyor.

Ülkede Covid dalgasına hazırlık olarak mahallî idarelere ağır bakım servislerini geliştirme çağırısı yapılmıştı.

Sağlık sisteminin yükü kaldırmakta zorlandığına dair işaretler de var. Geçen hafta klinikler dolu olduğu için hastaların otomobillerinin içinde serum aldıklarını gösteren bir görüntü ortaya çıkmıştı.

China Daily gazetesi; ağrı kesiciler, vitaminler ve grip ilaçlarına yönelik talepte bir patlama olduğunu yazdı.

China Daily, panik alışverişinin yaygın görülmesi nedeniyle Guangzhou kenti idaresinin “duyarlı alışveriş” yapılması davetinde bulunduğunu bildirdi.


C vitamini açısından güçlü ve raf ömrü uzun konserve şeftali üzere eserlere büyük bir ilgi var

Global Times gazetesi de geçen hafta Covid-19 test kitlerinin satışının yüzde 300’den fazla arttığını bildirmişti.

Bazı alışveriş sitelerinde, limon, limon aromalı çalar, limon aromalı şekerler ve limon aromalı soda kalmadığı belirtildi.

Gazete, C vitamini açısından güçlü ve raf ömrü uzu konserve şeftali üzere eserlerin de bulunamadığını kaydetti.

İnternet üzerinde C vitamininin Covid semptomlarını hafiflettiği dedikodusu yayıldı. Hekimler, kamu yayıncısı CCTV’de “aşırı derecede C vitamini alınmamasının hatta çok derecede şeftali yemenin öksürüğü kötüleştirebileceğini” söyledi.

Global Times gazetesi “çok fazla alkol tüketmenin virüs kapmayı önleyebileceği ve virüsü öldürebileceği” dedikodularının da temelsiz olduğunu ve bunun sıhhate ziyanlı olduğunu yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir