‘Herkes Toprağa Gömülür, Ben Suya’ belgeseli izleyiciyle buluşuyor

Direktörlüğünü, imaj direktörlüğünü ve yapımcılığını fotoğrafçı Fettullah Çelik’in üstlendiği “Herkes Toprağa Gömülür, Ben Suya” belgeseli, 6 Mayıs Cumartesi günü İstanbul’da izlenebilecek.

Tasarım ve kurgusu belgesel sinemacı, müellif Ümit Kıvanç tarafından yapılan 71 dakikalık belgesel, İsmi Veysel Eroğlu olarak değiştirilen Ilısu Barajı’nın sular altında bıraktığı köylerden imajlar içeriyor.

29. Adana Altın Koza Sinema Şenliği’nde ‘Jüri Özel Ödülü’ne bedel görülen belgeselin yönetmeni Çelik, büsbütün sular altında kalan 60 köyü kaydettiği belgeseli 4 yılda tamamladığını belirtiyor.

Çekimlere birinci olarak 12 bin yıllık tarihi Hasankeyf’te başlayan Çelik, süreci şu sözlerle anlatıyor:

“Ilısu Barajı’nın suları, toplamda 199 köyü etkiledi. Ben büsbütün sular altında kalan 60 köyde çekim yaptım. Birinci evvel Hasankeyf’e gittim ve o vakit aklımda belgesel çekimi yapmak üzere bir plan yoktu. Olağanda fotoğrafçıyım, arşiv yapmak istediğim için gitmiştim. Ama beşerler konuşmak istediklerinde, bir şeyler anlatmaya başladıklarında görüntüler çekmeye başladım. Tüm süreci kademe basamak izledim, en başından sular köyleri büsbütün kaplayana kadar. Sular yükselirken kayıtsız kalmam mümkün değildi, orada olmadığım günler hayallerime giriyordu.”

Belgeselin gösterimi 6 Mayıs Cumartesi günü saat 16.00’da Tasarım Atölyesi Kadıköy’de yapılacak. Direktör Fettullah Çelik’in katılacağı gösterimin akabinde bir söyleşi de düzenlenecek. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir