Microsoft – Activision Blizzard anlaşmasında tarihi karar!

Son günlerde oyun dünyasını kasıp kavuran Microsoft Activision Blizzard mutabakatı, yeni bir kararla gündeme tekrar oturdu. Uzun süredir Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve ABD komitelerinde süren ikna uğraşlarından yeni bir haber geldi. O denli ki, Avrupa Kurulu davanın sonuçlanacağı tarihi erteledi. Haberin ayrıntılarına daima birlikte göz atalım.

Avrupa Kurulu, Microsoft Activision Blizzard mutabakatının son kararını erteledi!

Avrupa Kurulu, daha evvel tartışmalı olan bu muahedenin son kararını 22 Nisan tarihinde vereceğini açıklamıştı. Artık ise Microsoft’un odunlarından sonra bu karar 22 Mayıs tarihine ertelendi. Bu odunların pek birçok açıklanmasa da, odunların Microsoft’un rakip firmalarla imzaladığı Call of Duty muahedeleri olduğu düşünülüyor.

Şubat ayında Call of Duty’i GeForce Now ve Nintendo platformlarına getirmek için on yıllık mutabakatlar imzaladığı duyuran Microsoft, geçtiğimiz hafta bulut oyun platformları Boosteroid ve Ubitus ile benzeri muahedeler imzaladı.

Bomba gelişme: Valve’den yeni Counter Strike!

Avrupa Komitesi Mayıs ayında kararını verecek olsa da, Reuters’ın yaptığı habere nazaran Microsoft Nintendo ve NVIDIA muahedeleri sonrası onayı kazandı. Sonrasında Avrupa Komitesi, Microsoft’un verdiği ödünler hakkındaki geri dönüşleri beklemek ismine erteleme kararı aldı.

Durum Avrupa Komitesi’nde olumlu sonuçlanacak üzere gözükse de Birleşik Krallık’ta tıpkı halde değil. Birleşik Krallık Rekabet ve Ticaret Kurulu daha evvel Microsoft’tan Activision Blizzard’ın sırf makul bir payını satın almasını talep etti. Bu nedenle mutabakatta tam uzlaşmanın sağlanması uzun sürecek üzere görünüyor.

AB düzenleyicileri Activision Blizzard’ın satın alınmasını onaylasa bile, Microsoft’un ABD ve Birleşik Krallık’taki düzenleyici kurumları ikna etmesi gerekiyor. 26 Nisan tarihinde kararını açıklayacak olan Birleşik Krallık Komitesi, açıkça Microsoft’tan daha çok taviz beklediğini belirtti. ABD tarafında ise şirket, davasına yardımcı olabilecek pek çok belgeyi inceleme fırsatı buldu.

Peki siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir